Obowiązek alimentacyjny wobec dzieci – jak można go spełnić?

Sposoby spełnienia obowiązku alimentacyjnego wobec dzieci są różne, jako że obowiązek alimentacyjny jest obowiązkiem o charakterze mieszanym. Z jednej strony wykazuje majątkowy charakter, ponieważ rodzice są obowiązani troszczyć się o zapewnienie dziecku wyżywienia, dostępu do kształcenia, czy innych środków potrzebnych do egzystencji, z drugiej strony jest obowiązkiem niemajątkowym nakazującym staranie o wychowanie i pielęgnację dziecka. Jeżeli rodzina funkcjonuje prawidłowo, to pierwszy z obowiązków zostaje spełniony w ramach prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego.

Obowiązek alimentacyjny wobec dzieci – kto ile płaci?

Praca zarobkowa jednego z rodziców i praca domowa związana z prowadzeniem gospodarstwa domowego na przykład przez matkę jest traktowana na równi.

Najczęściej jest tak, rodzic zarabiający więcej dostarcza środki utrzymania, a drugi z rodziców pozostaje w domu i zajmuje się dziećmi. W większości przypadkach gdy zawodowo pracuje ojciec, dziećmi zajmuje się matka. Należy zaznaczyć, że zarówno przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny poprzez dostarczanie środków utrzymania przez ojca jak i praca domowa matki opiekującej się dziećmi są traktowane na równi.

Zasadą jest, że w pierwszej kolejności wykonuje się obowiązek alimentacyjny w postaci bezpośredniego zaspokajania potrzeb uprawnionego dziecka, natomiast wyjątkiem jest zaspokajanie potrzeb w postaci pieniężnej. W praktyce, świadczenie pieniężne występuje najczęściej, gdy małżonkowie nie mieszkają razem i nie prowadzą wspólnej gospodarki domowej.

Przykład: Mieszkająca razem z dzieckiem matka po rozwodzie nie ma obowiązku płacenia alimentów, ponieważ zaspokaja potrzeby dziecka w inny sposób to jest: opieka i pielęgnacja, przygotowywanie posiłków, sprzątanie, pomoc przy odrabianiu lekcji. Dokonując tych czynności, poświęca ona swój czas, który mogłaby wykorzystać będąc w pracy zarobkowej, dlatego nie ma obowiązku płacenia alimentów.